Ev Yöreseller Turunç Reçeli

Turunç Reçeli

ile Hatay Yöreseller
0 yorum

HATAY’DAN EV YAPIMI TURUNÇ REÇELİ

TURUNÇ REÇELİ YAPIMI

Mevsiminde toplanan turunçların kabuklarını rendelenir. İnce ince dilimleyerek iplere dizilir. Kaynar suda haşladığımız turunçları, soğuk suya alıp ve acısı çıkana kadar 3-4 gün sabah akşam suyunu değiştiriyoruz. Süzülen turunçlarımızı bir gece şekerde beklettikten sonra hazırlamış olduğumuz şerbette odun ateşinde kaynatıyoruz. Hazırlanan turunç reçellerimizi hijyenik koşullarda sıcak sıcak kavanozluyoruz.

TURUNÇ REÇELİ TÜKETİMİ

Turunç reçelini kahvaltılarda, kahvenin yanında, yemek öncesi ve sonrasında ister reçel ister tatlı olarak tüketebilirsiniz.

TURUNÇ REÇELİ SAKLAMA KOŞULLARI

Kavanoz açıldıktan sonra yüksek ısı ve ışıktan uzak tutarak tercihen buzdolabında saklamanızı tavsiye ederiz.

TURUNÇ REÇELİ FAYDALARI

Kalbi kuvvetlendirir, çarpıntıyı önler. Kanı temizler. İştah açar, susuzluğu giderir. Safra, ishal ve kusmayı keser. C vitamini deposudur. Baş ağrısına iyi gelir, tansiyonu düşürür.

You may also like

Yorum Yap

Hatay’ a dair en güncel son dakika haberleri. Hatay Yöreseller

En Güncel Haberler ve Yeni Gönderilerden Haberdar Olmak için Abone Olabilirsiniz!

Hatay Yöreseller haberler. Hatay yöresel ürünler, yemek tarifleri, son dakika haberleri, güncel haberler, teknoloji haberleri, tarım hibe teşvik haberleri.

@2018 – Tüm hakları saklıdır. Telif hakkı hatayyoreseller.com adresine aittir.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek amacıyla çerezleri kullanır. Siteyi kullanmaya devam ettiğinizde bunu kabul ettiğinizi varsayacağız. Kabul Et Daha Fazla Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası