Nane

ile Hatay Yöreseller
0 yorum

İçindekiler

Nane

  Kokusuyla ve yeşil yapraklı görüntüsüyle içimizi ferahlatan, yemeklerin vazgeçilmezlerinden biri olan nanenin sağlığa bir çok faydası vardır. Ballıgiller familyasından olan nane bitkisi yaşam süresi en az 3 yıl olan bitkiler grubundadır. Nane yaprağı genel olarak tırtıklı ve tüylüdür. Nane yemenin bir çok faydası olduğu bilinmektedir. Ülkemizde çok sık tüketilen bu aromatik bitki tüketim şekli olarak kuru nane ve taze nane olarak tüketilmektedir.

1) Taze Nane

 Dört mevsimde de yetişebilen nane taze olarak toplanıp tüketilebilmektedir. Yağ bakımından zengin olan yaş nane bitkisi 30 – 90 cm boylarında olabilmektedir.

a) Taze Nanenin Faydaları Nelerdir ?

Yeşil nane yemenin bir çok faydası olduğundan bahsetmiştik. Antibakteriyel ve antiviral etkili olan taze nanenin faydaları;

 • Mide bulantısına hızlıca etki eder.
 • Boğaz ağrısına ve burun tıkanıklığına etkisi mevcuttur.
 • Oral kavitede ( ağız içi ) bakterilerin ürüme koşullarına etki ederek bakteri üremesini engeller bu sayede ağız, dil, diş sağlığında önemli bir yeri vardır.
 • Kas spazmlarını ve sinir sıkışmasını rahatlatır.
 • Kişiye göre değişmekle beraber migren atağı ve baş ağrılarını rahatlatabilmektedir.
 • Yapılan bazı çalışmalar karaciğer kanseri ve prostat kanserinde sağlıksız hücre çoğalmasını yavaşlatarak koruyucu etki yaptığını göstermiştir.
 • Taze nanenin faydalarının kuru naneye göre daha çok olduğu bilinmektedir.

b) Taze Nanenin Zararları Nelerdir ?

 Yukarıda faydalarını anlattığımız nanenin şifa deposu olmasının yanında bazı zararları da vardır. Her yiyecek ve içecekte olduğu gibi fazla tüketildiğinde her bitkinin zararlı olabileceği unutulmamalıdır. Taze nanenin zararları;

 • En sık karşılaşılan zararlarının başında çok tüketilmeye bağlı olarak burun ve boğazı tahriş etmesi gelmektedir.
 • Naneden yapılan formlardan kristal mentollerin saf olarak direkt kullanılması çok tehlikeli ve zehirlidir.
 • Nane yağı oral olarak ( ağıdan ) kullanıldığında ishale neden olabilmektedir.
 • Mide problemi olan kişiler nane tüketiminde dikkatli olmalıdır çünkü nane mide asidi dengesini bozabilmektedir.

Önemli not; nane çayı, nane ve bitkisel ürünler bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olarak beklenmeyen sonuçlar doğurabilir. Sürekli nane yeme isteği gelen kişilerde de çok fazla tüketime bağlı olarak bir çok yan etki görülebilir.  Bu nedenle kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

c) Taze Nane Çayı Nasıl Yapılır ?

6 su bardağı sıcak suya koyduğumuz poşet çay veya nane yaprakları demlikte kapalı olarak 5 dakika bekletilir. Demlenen taze nane çayı süzüldükten sonra tüketilmeye hazır olur. Tercihe göre limon ve şeker ile tatlandırılabilir.

2) Kuru Nane

  Aktarlardan temin edebileceğiniz kuru naneyi evinizde kolaylıkla kurutabilir çay olarak veya baharat olarak tüketebilirsiniz.

d) Kuru Nanenin Faydaları Nelerdir ?

  Antioksidan etkisi bilinen kuru nanenin faydaları;

 • Baş ağrısına iyi gelir, migren ataklarını hafifletmede etkilidir
 • Adet döneminde adet ağrılarını azaltıcı etkisi vardır
 • Doğal antibiyotik etkisi olduğu bilinmektedir
 • Zihni güçlendirir ve dalgınlığı giderir
 • Boğaz ağrısı, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında etkilidir.

e) Kuru Nane Çayı Tarifi ?

  Tazesinin olduğu kadar kuru nane çayınında bir çok faydası olduğu bilinmektedir. Bu yazımızda kuru nane çayını evde pratik şekilde nasıl yapabileceğinizi paylaştık;

1.2.3) Kuru Nane Fiyatı Ne Kadar ?

  Yazımızda evde taze naneleri nasıl kurutabileceğiniz hakkında bilgiye yer verdik. Ancak özellikle büyük şehirlerde olmak üzere herkesin nane kurutması mümkün olmayabilir. Bu nedenle taze ve kuru nane fiyatları tüketiciyi önemli ölçüde ilgilendirmektedir. Kuru nane fiyatları kalitesine ve güncel ekonomik koşullara göre  sürekli değişkenlik göstermektedir. Kuru nane fiyatları 1 kilo için ortalama olarak 100tl ile 150 tl arasında değişkenlik gösteriyor.

f) Kuru Nane Çayı Zayıflatır mı ?

  Kuru nane çayının iştah kaçırıcı etkisi bilinmektedir. Doğrudan etkili olmasa da kuru nane iştahsızlığa sebep olması nedeniyle zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Diyet yapan bireylere kuru nane yemek önerilebilmektedir.

g) Nane Nasıl Kurutulur ?

  Evde kuru nane yapmak isteyenler için nane nasıl kurutulur sorusuna cevap verdik.

 • İlk olarak nane yapraklarını bol suda iyice yıkayıp sonrasında suyunu süzüyoruz.
 • Suyu süzülen nane yapraklarını, temiz bir yağlı kağıda alarak kurumaya bırakıyoruz.
 • Kuruyan nanelerin yeşil rengini kaybetmemesini istiyorsak kurutma işlemini direkt güneşin altında yapmak yerine gölge bir yerde yapınız.
 • Kuruyan naneleri ufalayarak cam kavanozda muhafaza edebilirsiniz.

3) Nane Çeşitleri Nelerdir ?  

4 mevsimde de bahçelerde yetişebilen kapalı tohumlu bir bitki olan nane bitkisinin Türkiye’ de 7 farklı türü yetişmektedir. Dünyada 30 adete yakın nane türü oluğu bilinmektedir. Nane nemli toprakları sevmektedir. Ülkemizde yetişen türler; Bergamot Nanesi, Elma Nanesi, Kıvırcık Nane, Japon Nanesi, Tüylü Nane, Su Nanesi ve Yarpuz.

Nane Limon

Her mevsimde tüketilmesinin yanında özellikle kış aylarında nezle, grip gibi rahatsızlıkların vazgeçilmez çaylarından biri de nane limondur. Bunun yanında nane limon çayı ve nane zencefil limon çayı gibi karışımlar da çokça tüketilmektedir. Evde nane limon çayı yapılışını aşağıdaki yazımızda sizler için paylaştık.

 

1) Nane Limon Çayı Tarifi

 • 3 bardak suyu bir cezveye döküp ocağa alınız.
 • Cezve içine 1.5 tatlı kaşığı kuru nane ve 2 dal taze nane ekleyiniz.
 • Su kaynadıktan sonra yavaşça karıştırın ve demlenmesi için 4 -5 dakika bekleyin.
 • Demlenen çayı süzerek bardaklara boşaltın.
 • Dilerseniz tatlandırmak amacıyla bal veya şeker ilave edebilirsiniz afiyet olsun.

2) Hamilelikte Nane Limon Çayı İçilir mi ?

  Gebelikte nane limon çayı içilir mi sorusu bir çok hamile kadının aklında soru işareti olmuştur. Hamilelikte nane limon çayı tüketiminin bilinen olumsuz bir yönü görülmemiştir. Bu nedenle aşırıya kaçmamak koşuluyla gebelikte C vitamini yönünden zengin olan nane limon çayı tüketilebilir.

3) Nane Limon Bebeklere Verilir mi ?

  Bebeklere ıhlamur, kekik ve nane limon gibi bitki çayları en erken 6.aydan sonra doktora danışılarak  verilebilir. Bu çayların bebekler için bir ilaç etkisi yaratacağı akıllardan çıkmamalı ve doktora mutlaka danışılmalıdır.

4) Nane Limon Çayı Zayıflatır mı ?

  Nane limon çayı tokluk hissi yaratması ve iştahsızlık yapması ile bilinmektedir. Bu nedenle diyet yapan kişiler zayıflamak için özellikle nane limon çayını tüketmektedirler. 

5) Nane Limon Kuru Naneyle yapılır mı ?

Nane limon çayı sadece taze nane veya sadece kuru nane ile yapılabildiği gibi hem kuru hem de taze nane ile de yapılabilmektedir. Sizlere yukarıdaki yazımızda hem kuru hem de taze nane kullanarak nasıl pratik yoldan nane limon çayı yapabileceğinizi yaplaştık.

6) Ballı Nane Limon Çayı

  Nane limon çayınızı hazırladınız ancak nanenin baskın kokusu ve tadı nedeniyle tüketmekte zorlanıyorsanız ballı limon çayı tam size göre. Çayınızı tatlandırmak amacıyla şeker veya bal ekleyebilirsiniz.

Nane Yağı

Aktarlardan ve günümüzde internet sitelerinden temin edebileceğiniz nane yağı kullanım alanının geniş olması ile sık tüketilen yağlar kategorisindedir.

1) Nane Yağının Faydaları Nelerdir ?

Nanenin bir çok faydası olduğu gibi nane yağının da faydaları benzerdir. Nezle grip gibi hastalıklarda etkilidir. Doğal ağrı kesici özelliği gösterir. Kas ağrılarına ve baş ağrılarına iyi gelir. Cilde faydaları da olan nane yağı özellikle sivilce ve akne sorunu olanlarda kullanılmaktadır.

2) Nane Yağının Fiyatı Kaç Lira ?

Markadan markaya ve kalitesine göre fiyatları değişkenlik gösteren nane yağının fiyatının belirlenmesinde güncel ekonomik koşullar da önem arz etmektedir. Fiyatların her gün değişebileceğinin bilinciyle güncel nane yağı fiyatları 20 ml için 50 tl ile 200 tl arasında değişkenlik göstermektedir.

Nane Kaç Kalori ve Besin Değeri Nedir ?

100 gram bahçe nanesi 70 kcal içermektedir.  100 gram nane için değerler yaklaşık olarak aşağıdaki gibidir.

 • 9 gram yağ ( 0.2 g doymuş yağ )
 • 31 gram sodyum ( Na )
 • 569 mg potasyum ( K )
 • 15 gram karbonhidrat ( diyet lifi 8 gram )
 • 8 g protein
 • 7 mg C vitamini
 • 7 mg demir
 • 209 mg kalsiyum

You may also like

Hatay’ a dair en güncel son dakika haberleri. Hatay Yöreseller

En Güncel Haberler ve Yeni Gönderilerden Haberdar Olmak için Abone Olabilirsiniz!

Hatay Yöreseller haberler. Hatay yöresel ürünler, yemek tarifleri, son dakika haberleri, güncel haberler, teknoloji haberleri, tarım hibe teşvik haberleri.

@2018 – Tüm hakları saklıdır. Telif hakkı hatayyoreseller.com adresine aittir.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek amacıyla çerezleri kullanır. Siteyi kullanmaya devam ettiğinizde bunu kabul ettiğinizi varsayacağız. Kabul Et Daha Fazla Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası